Naučné stezky

Průvodce po naučných stezkách si můžete objednat na adrese: actaea.karlovice@gmail.com

Průvodce naučnými stezkami (1 průvodce 20,- Kč, průvodce Široká Niva 10,- Kč, Sada průvodců Vrbensko 70,- Kč, Karlova Studánka – neprodejný leták):

Průvodci po CHKO Jeseníky:

 • Se skřítkem okolím Pradědu (2005, 2006)
 • S Koprníčkem na výlet keprnickými horami (2007)
 • Údolím Lapků z Drakova (2007, 2009)
 • Světem horských luk (2008) – momentálně je k dispozici pouze zkrácená čerbobílá verze letáku zdarma
 • Bílá Opava (2011)
 • Velká kotlina (2012)

Průvodci po obcích Vrbenska:

 • Historií a přírodou Karlovic (2010)
 • Nové Heřminovy (2011)
 • Široká Niva (2011)
 • Vrbno pod Pradědem (2012)
 • Ludvíkov (2012)
 • Karlova Studánka (neprodejný leták, 2012)

Sada průvodců po Vrbensku:

 • Sada průvodců po Vrbensku (2012)

Průvodce zasíláme na dobírku nebo převodem částky na účet (doporučeně). Cenu poštovného a balného vám sdělíme podle množství objednaných průvodců dle ceníku služeb České pošty.

V případě odběru většího množství publikací vám poskytneme slevu. V případě zájmu můžete průvodce zakoupit v informačních centrech Vrbno pod Pradědem, Karlova Studánka, Rýmařov, Šumperk, Jeseník, Bruntál a Krnov nebo přímo u nás v Informačním centru Natura 2000, Karlovice 134, 793 23 Karlovice ve Slezsku.

 

Sada průvodců po Vrbensku

Sada průvodců obsahuje průvodce po obci Nové Heřminovy, Široká Niva, Karlovice, Vbno pod Pradědem, Ludvíkov, Karlova Studánka.

Více

Průvodce Karlova Studánka (neprodejný leták)

Bohatě ilustrovaný průvodce v podobě skládaného letáku vás provede historií, architekturou a přírodními zajímavostmi Karlovy Studánky.

Více

Průvodce Vrbno pod Pradědem

Tištěný průvodce vás provede historií, přírodními a kulturními zajímavostmi města Vrbna pod Pradědem, které je vstupní branou do vrcholové části Jeseníků. Vrbno byla původně hornická osada založená ve 13. století. Osada byla v roce 1611 povýšena Hynkem Bruntálským na svobodné horní město. Vrbno je město s významnou průmyslovou historií, kterou zde významně ovlivnila průmyslnická rodina Grohmannů.

Více

Průvodce Ludvíkov

Tištěný průvodce vás provede kulturními, historickými a přírodními zajímavostmi obce Ludvíkov založené kolem roku 1700. V minulosti se zde těžilo zlato, měděné a železné rudy. Byly zde významné hutě a slévárny.

Více

NS Velká kotlina aneb Po stopách ledovce

Naučná stezka Velká kotlina vznikla v roce 1971 a byla obnovena v roce 1988. Dnešní podobu dostala v roce 2011. Na 11 zastaveních se dozvíte mnoho zajímavostí nejen o Velké kotlině, ale také o přírodních podmínkách a historii území v jejím okolí. Dovede vás k nejúžasnější scenérii Jeseníků, která svými rozeklanými skalisky, jarními vodopády, do léta ležícím sněhem a nebezpečnou zimou připomíná velehory. Naučná stezka začíná na západním konci Karlova a vede podél říčky Moravice a dál po modré turistické značce směrem na Ovčárnu. Poslední zastavení stezky je na rozcestí modré a žluté značky na jihovýchodních svazích Vysoké hole nad Velkou kotlinou. Stezka měří asi 5,5 km. Projdete ji přibližně za dvě hodiny a vystoupáte o 540 metrů výše.

Více

NS Široká Niva

Naučná stezka v Široké Nivě byla slavnostně otevřena dne 30.7.2011. Stezka vás provede po obci a jejím okolí a na 5 zastaveních seznámí s kulturními, přírodními a historickými zajímavostmi v obci. Stezku vybudovala společnost pro přírodu a krajinu Actaea za finanční podpory Nadace OKD a obce Široká Niva.

Více

NS Nové Heřminovy

Naučná stezka v Nových Heřminovech byla slavnostně otevřena dne 23.7.2011. Naučnou stezku tvoří 2 trasy. Na trase po obci v délce 1,5 km se na 7 zastaveních (informační panely a tištěný průvodce) dozvíte o historii a jedinečné architektuře obce, o bývalých lázních nebo o návštěvě Adolfa Hitlera či trablech s bystou T. G. Masaryka. Druhá trasa v délce 6 km vás provede po okolí obce a na 5 zastaveních (tištěný průvodce) seznámí se zdejšími přírodními zajímavostmi.

Více

NS Bílá Opava k vodopádům a pralesům

První naučná stezka byla v údolí Bílé Opavy zřízena v roce 1982. Po povodni v roce 1997 musela být opravena. Stezka byla doplněna a nové informační panely instalovány v roce 2010. Naučná stezka Bílá Opava je dlouhá 6 km a má 13 zastavení. Prochází jedinečnými staletými pralesy podél toku Bílé Opavy kolem peřejí a vodopádů a končí u chaty Barborka. K naučné stezce byl vydán barevný tištěný průvodce.

Více

NS Historií a přírodou Karlovic

Nová naučná stezka byla otevřena 22. května 2010. Provede vás okruhem dlouhým 8 km, který vede obcí a okolím s odbočkami na Mořské oko (2 km) a Adamov (3,5 km). Naučná stezka má 13 zastavení, 11 se nachází na okruhu, který vede obcí a okolím, jeden informační panel je umístěn u Mořského oka a jeden v Adamově. Dozvíte se o slavné historii a prosperitě Karlovic a přírodních zajímavostech a zvláštnostech v okolí. Na naučnou stezku navazuje několik dalších značených okruhů, které vás dovedou například na vyhlídku na Obří vrch, do Přírodní rezervace Karlovice-sever, na vyhlídku u Kamenné lávky, na Pocheňské louky, apod. Stezka byla připravována ve spolupráci s dětmi ZŠ Karlovice a širokou veřejností. Ke stezce byl vydán barevný průvodce, pohlednice a vyrobena trička prezentující obec Karlovice a naučnou stezku.

Více

NS Světem horských luk

Naučná stezka byla otevřena 6.června 2009. Provede vás trasou dlouhou 12 km z Ovčárny přes Vysokou holi a Jelení studánku na Skřítek. Kromě přírodních zajímavostí se na ní dozvíte, jak svět horských luk ovlivnil člověk, a za námahu po náročném stoupání budete odměněni krásnými výhledy. Na realizaci stezky spolupracujeme se Správou CHKO Jeseníky. Projekt byl podpořen z prostředků Nadace ČEZ a Pivovaru Holba.

Více

Rolovat nahoru