Jeseníky hrou

V letošním roce jsme v Jeseníkách spustili novou razítkovací hru. Pokud si rádi hrajete a poznáváte přitom zajímavá místa, pak je tato hra určena právě vám. Potěší vás úspěšně vyplněná křížovka či kvíz? A co odměna na konci hry? Tak se do toho v Jeseníkách můžete pustit.

Hra je situována zejména do oblasti Vrbenska, do těsné blízkosti nejvyšší hory Jeseníků, Pradědu, ale nejen tam. Zavede vás do Jeseníku a České Vsi nebo do Zlatých Hor. Odhalí vám historii Bruntálu a jeho okolí nebo se s ní vydáte do Rýmařova.

Na jednotlivých místech, která jsou zaznačena v mapě, si můžete zahrát hry – hledačky neboli questy, kvízy, křížovky. Poznáte přírodní krásy a taje tohoto kraje, jací zde žijí živočichové a jaké rostliny zde rostou, proč je vlastně příroda Jeseníků tak vzácná a proč stojí za to ji chránit. V průběhu hry se vám jako mozaika bude skládat historie kraje, osudy lidí v horách i údolích pod nimi.

Můžete se také těšit na úžasné výhledy, o kterých jste ani netušili. Uvidíte Praděd, Petrovy kameny a Velkou kotlinu z úplně jiných stran. Stačí jen vystoupat na některý z vrcholů, třeba na Anenský vrch u Andělské Hory, na Kapličkový vrch v Malé Morávce nebo na rozhlednu Na Skalce v Holčovicích.

Kromě zraku a sluchu zapojíte i jiné smysly, na interaktivní stezce Cesta kolem vody z Vrbna pod Pradědem do Karlovic, nebo na výstavě Jeseníky všemi smysly.

Můžete nahlédnout do zdejších muzeí a expozic. Na mapě, která je herním plánem, jsou zobrazeny kromě her ještě další zajímavosti navštívených míst.

Celkem je pro vás připraveno 16 her. Pro získání odměny jich musíte ale nasbírat nejméně 5 razítek za úspěšně vyřešenou hru. Za více razítek vás čeká „větší“ odměna.

Mapu s hracím plánem Jeseníky hrou zakoupíte na místech jednotlivých her a razítek, která najdete od července na stránkách www.jesenikyhrou.cz. Co můžete vyhrát? Čekají na vás průvodce po naučných stezkách Jeseníků, knihy o horách, pexeso Jeseníky, trička a další drobnosti.

Odměnu si můžete vyzvednout ve Vzdělávacím centru VÍCE Ve mlýně Karlovice v otvírací době, kterou najdete na stránkách www.jesenikyhrou.cz nebo na stránkách centra www.actaea.cz/vzdelavaci-centrum-vice-ve-mlyne-karlovice/

Zážitky ze hry můžete sdílet s ostatními hráči pomocí FB stránek Jeseníky hrou.

 

 

Projekt realizuje spolek Actaea – společnost pro přírodu a krajinu s mnoha dalšími partnery a je finančně podpořen z rozpočtu Moravskoslezského kraje.