Naše obec jako přírodní učebna, arboretum i hotel pro včely a čmeláky (Karlovice)

Od letošního léta mají děti v Karlovicích, ale i jejich návštěvníci, novou zábavu i poučení, která se skrývá pod názvem „Naše obec jako přírodní učebna, arboretum i hotel pro včely a čmeláky“.

Proč arboretum? Je to až k nevíře, ale přímo v centru obce najdete kolem 60 různých druhů dřevin – stromů a keřů. Jsou tu naše domácí dřeviny, ale i ty exotičtější, které byly vysázeny v dobách rozvoje lázeňství. A jak je všechny poznat? Teď už to bude jednoduché, u stromů i keřů jsou umístěny tabulky, kde se dočtete jejich název, i ten latinský, a také, kde se původně vyskytovaly. Další informace jsou pro zvídavé nachystány na webových stránkách a přečíst si je můžete i pomocí mobilu. To umožní QR kódy na tabulkách. Informace o stromech předpřipravily děti z naší školy.

Proč hotel pro včely a obydlí pro čmeláky? Samotářské včely i čmeláci jsou zajímaví, ale málokdy je uvidíte. Když budou bydlet přímo vedle školy, budou se na ně děti moci podívat. Připravili jsme pro ně pěkné klátové úly a dřevěný „hotel“.

Kromě toho byly vysázeny u tělocvičny nové stromky a keře, které zpříjemnily tento prostor, a na stromech v parku najdete při dobrém pozorování budky pro netopýry.

K poznávání budou sloužit dětem i učitelům připravené webové stránky www.karlovice-priroda.estranky.cz, které budou ještě v průběhu léta doplněny.

V rámci Letního příměstského tábora v Karlovicích si mohly děti vyzkoušet výukové listy věnované poznání netopýrů, dřevin, starých odrůd ovocných dřevin, samotářských včel a čmeláků. Výukové listy jsou dostupné na webových stránkách projektu.

Projekt byl podpořen z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí.