Přátelé Vrbenska a Actaea se účastnili hornických slavností Nadace OKD v Karviné

Spolek Přátelé Vrbenska a Actaea – společnost pro přírodu a krajinu se v sobotu 4. září účastnili velkých hornických slavností v Karviné, které pořádala Nadace OKD. Slavnosti probíhaly na karvinském náměstí, kam přijeli i jiné spolky, které Nadace OKD za celý rok podpořila. Na pódiu mohli návštěvníci shlédnout zajímavá vystoupení tanečnic a zpěváků. Také v podvečer byl program nabitý. Vystoupili známí herci z pořadu Šikulové, kteří velmi pobavili nejenom děti, ale také dospělé.

Nadace OKD přichystala pro spolky a organizace na náměstí v Karviné dřevěné stánky, ve kterých byly pro návštěvníky slavností k dispozici propagační materiály. Kromě toho spolky připravily pro děti zábavné hry a soutěže. Actaea mimo jiné představila projekt „Turistické informace do mobilu“ a novou naučnou stezku “ Historií a přírodou Karlovic“.

Spolek Přátelé Vrbenska a Actaea – společnost pro přírodu a krajinu si pro všechny děti připravili hru „Najdi zlatý poklad Lapků z Drakova“. V modelu údolí z mechů a kapradí stály papírové hrady z Vrbenska. Pod jedním z nich byla vždy schovaná drakovská mince. Děti měly jeden pokus, nadzvedly jeden z hradů, pod kterým pak mohly najít zlatou minci – poklad Lapků z Drakova. Některým štěstí přálo, jiní byli zklamaní. Za splnění úkolu ale obdržely všechny děti nadační razítko na soutěžní kartičku „Hledá se Pantuška“, ale také sladkou odměnu. Ty, které pod hradem našly ukrytý poklad, dostaly navíc i odznak Lapků z Drakova. Dětem se určitě tato soutěž velice líbila. U stánku byl v některých chvilkách tak velký nával dětí, že organizátoři nestíhali měnit úkryt pokladu. Nakonec ale všechno bravurně zvládli.

,,Celou hru jsme s Actaeou pečlivě promysleli, aby to bylo pro děti zábavné a nezvyklé,“ řekl předseda spolku Přátelé Vrbenska Karel Michalus.

Spolek Přátelé Vrbenska přivezl také na slavnosti k ochutnání lahodnou bábovku Lapků z Drakova, kterou zdobily drakovské odznaky.

,,Bábovku jsme určili jako cenu, protože je tam ukrytý poklad a tudíž ten kdo vyhraje, si bábovku vezme domů, kde si jí pak sní a poklad nalezne,“ řekla členka Občanského sdružení Svatá Barbora Marta Szamaránská.

,,Velice pěkně děkujeme spolku Přátelé Vrbenska a společnosti Actaea, že tak z daleka přijeli a připojili se k našemu projektu – za to jsme velice vděční,“ dodala Marta Szamaránská.

,,Rozdali jsme za celý den množství propagačních materiálů, které tak propagují práci a akce obou našich spolků, ale také hlavně naše město Vrbno pod Pradědem a obec Karlovice. Rádi jsme se slavností účastnili a těšíme se na další spolupráci s nadací OKD nebo také s Občanským sdružením svatá Barbora,“ závěrem řekl Karel Michalus.

(autor článku: Radek Vráblík, Spolek Přátelé Vrbenska)