Festival a soutěž v kosení kosou Karlovická kosa (14.6.2014)

Den obce Karlovice se jako již tradičně konal ve znamení pohody a dobré nálady. Počasí nám přálo a program se vydařil. V dopoledních hodinách proběhlo vystoupení Základní školy a Mateřské školy Karlovice a také soutěže ve zpěvu a v kosení kosou. Vybíraly se koláče do soutěže Karlovický koláč. Rekordní účast v soutěžích nás velmi potěšila. Letošní ročník soutěže v kosení kosou byl velmi silně zastoupen, přijeli i borci z okolních obcí a diváci se měli na co dívat.

Hodnotila se rychlost, šířka a kvalita pokosu, body se daly získat i za estetický dojem. V kategorii muži zvítězil na celé čáře pan Jaroslav Blahuš z Mnichova a v ženské kategorii Petra Hájková z Hluku. Ukázalo se, že trénink dělá své. Porota udělila také diplomy za nejširší pokos, nejlepší estetický dojem a jiné. Soutěžící, kteří se umístili na prvních třech místech v mužské i ženské kategorii si odnesli krásné ceny. Vítězové v obou kategoriích vyhráli kvalitní rakouskou kosu, kterou jistě využijí doma i v příštím ročníku soutěže.

V odpoledních hodinách byly vyhodnoceny i soutěže ve střelbě a soutěž Karlovický koláč. Hudební program přilákal diváky ze širokého okolí a náš areál byl naplněn do posledního místečka. Odpoledne otevřeli šikovní žáci umělecké školy z Glucholaz, kteří zahráli skladby na akordeony. Milovníky cimbálové muziky potěšila Cimbálová muzika Cvilíňa z Krnova, všichni si zazpívali tradiční písně, „odrhovačky“ i „cajdáky“ se Staropražskou kapelou Šmrnc a vyvrcholením hudebního odpoledne bylo vystoupení skupiny Javory sourozenců Hany a Petra Ulrychových. Na závěr jsme si zazpívali a zatancovali při písničkách, které nám hrála kapela Škrpál z Vrbna pod Pradědem.

A co ještě? Oslavíli jsme 100 let od postavení krásné budovy naší základní školy. Součástí akce byla obnova a slavnostní posvěcení kříže s Ježíšem v centru obce, které se konalo před zahájením akce, v 9 hodin v centru obce. Pro děti bylo opět připraveno malování na obličej s MC Kominíček, Lesohrátky s Lesy ČR, Lesní správou Karlovice, jízda na koních s Helenkou Hradilovou, skákací hrady. Program nám zpestřili také Sdružení dobrovolných hasičů Karlovice, Vrbno pod Pradědem a Světlá Hora, dakarská technika Bonver Dakar Projektu a auta Veterán lubu Bruntál. V odpoledních hodinách probíhal program v Muzeu Kosárna Karlovice, který proběhl v rámci projektu Technotrasa.Děkujeme všem pomocníkům, dobrovolníkům a organizacím za vydatnou pomoc při organizaci akce. Vaše podpora je pro nás důležitá. Projekt Česko-polské zpívání a kosení byl podpořen z prostředků Evropské unie. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) prostřednictvím Euroregionu Praděd.

Kateřina Kočí, Jana Helekalová