Soutěž o nejlepšího kosáka v Karlovicích vyhrála žena

Přestože ranní rosa už dávno oschla a podmínky pro kosení kosou nebyl ideální, sešlo se na louce pod kostelem v Karlovicích 12 soutěžících a mnohem více diváků. Na pětimetrovou trať vysoké trávy nastoupili borci i borkyně s vervou. Po instruktáži provedeném porotou se pustili do boje.

Porota složená ze zástupce z Valašska, Slovácka a uměleckého porotce z Vrbna pod Pradědem představila závodníkům kriteria. Hodnotila se rychlost pokosu, jeho šířka, výška, kvalita a celkový umělecký dojem. Pod horkým sluncem se blýskaly ostře nabroušené kosy. A bylo se skutečně na co dívat. Někteří závodníci dokonce doprovodili svůj výkon písní. Také to bylo porotou náležitě oceněno.

„Vyhodnotit soutěž a vybrat nejlepšího kosáka bylo opravdu těžké. Startovní pole bylo skutečně vyrovnané. Nakonec se porota rozhodla nehodnotit ani tak rychlost jako spíše umělecký dojem,“ sdělil porotce ze Slovácka.

I proto tedy nakonec zvítězila žena Monika Míčková, která si odvezla novou kosu i pohár z vrbenského lesního skla. Na druhém a třetím místě se umístili borci z Karlovic Martin Kočí a Jaroslav Vikartovský.

„Musím říci, že jsem porotcům jejich úlohu nezáviděla,“ komentovala starostka Jana Helekalová, která se soutěže také zúčastnila. Byla oceněna za nejrychlejší čas.

„Díky Nadaci OKD jsme letos mohli uspořádat nejen soutěž, ale také následný hudební festival s velmi kvalitním zastoupením kapel. V tradici chceme pokračovat, na příští rok chystáme další novinky“, doplnila místostarostka Kateřina Kočí.