Trasa pro pěší a cyklisty kolem řeky Opavy Vrbno pod Pradědem – Karlovice

Vzpomínáte na stezku vedoucí od Odetky kolem řeky do Karlovic?

Bohužel nám ji povodeň v roce 1997 vzala a od té doby musíme využívat mezi Vrbnem a Karlovicemi z větší části silnici, která je nebezpečná nejen pro malé cyklisty a turisty…

Už nemusíte vzpomínat! Můžete sednout na kolo nebo si obout pevné boty a vyrazit. Dvě skupinky nadšenců se vydali v sobotu 2.6.2012 dopoledne z Vrbna pod Pradědem a z Karlovic na trasu. Vyzbrojeni pilami a křovinořezi, postupovali krok za krokem podél řeky Opavy a setkali se u brodu, na půli cesty. Prosekali stezku, která je zatím pro pěší, horská kola či treky a zatím to na ní místy pěkně „drncá“. Základ byl ale položen. Teď záleží na nás všech, jestli chceme a budeme stezku využívat. Čím více lidí po ní projde či projede, tím bude pevnější.

„Nevěřil jsem, že nám to půjde tak rychle. Stezku určitě vyzkoušíme hned další víkend“, říká Martin Matela, jeden z účastníků akce. „Když se bude stezka používat, jistě na ní bude časem pěkná pěšinka, jako je v úseku za kolejemi za Odetkou ve Vrbně.“

Chcete-li si udělat pěkný výlet a nevadí vám jízda terénem, můžete začít ve Vrbně u areálu bývalého koupaliště Mír, kolem rybníků dojet až k vlakové zastávce u Odetky. Pak musíte asi 50 m kolem kolejí (po pravé straně), poté přejdete koleje a pojedete po stezce až k brodu. U brodu přejdete cestu a vjedete na část stezky, která je prosekána a vykosena přímo v lese. Tady je stezka hrbolatější. Dostanete se po ní až k přechodu přes koleje před železnou lávkou v Zadní Vsi. Úsek od zastávky u Odetky po železnou lávku měří asi 1,3 km. Nedejte si ujít procházku či projížďku krásnou přírodou údolí řeky Opavy, s výhledy na řeku či lesem.

„V Karlovicích jsme velmi ocenili, když za námi přišla skupinka nadšenců, že chtějí stezku pročistit,“ říká starostka obce Jana Helekalová. „Doufám, že se bude stezka hojně využívat a na podzim už z ní bude pořádně prošlapaná pěšina.“ K nadšencům se přidali místní hasiči a obec Karlovice poskytla benzín do pil a křovinořezů a nářadí.