Výstava Jeseníky všemi smysly ve Vzdělávacím centru VÍCE Ve mlýně Karlovice

Zajímavá budova bývalého strojního mlýna v centru Karlovic, která dlouhá léta neměla žádné využití, je od roku 2021 využívána jako Vzdělávací centrum VÍCE Ve mlýně Karlovice. Pro návštěvníky zde spolek Actaea – společnost pro přírodu a krajinu uspořádal na letní měsíce výstavu „Jeseníky všemi smysly“.

Výstava přináší trochu jiný pohled na vzácnou přírodu Jeseníků. Návštěvníci si na ní mohli vyzkoušet své smysly – chuť, čich, hmat, zrak, sluch. Poznávali vůně různých dřevin, chuť bylinek, zvuky zvířat, přírodniny hmatem v kapsách kabátu děda Praděda. Zvuky různých druhů dřev si mohli vyzkoušet na dendrofonu, prošli se po chodníčku bosých nohou, poznávali horniny, ptačí budky, … To vše bylo doplněno zajímavými informacemi na tabulích, byly také připraveny kvízy pro děti i dospělé.

Výstava byla otevřena jen v pátek odpoledne a v sobotu celý den, přesto ji přes léto navštívilo více než 1000 lidí. Přivítali jsme také školní exkurze dětí z okolních škol. Výstavou prováděli šikovní průvodci z řad žáků karlovické školy, dnes již studenti středních škol. Patří jim velká pochvala za skvěle odvedenou práci.

V horních patrech mohli diváci na výstavě Podivuhodná zvířata shlédnout fotky Mariána Poláka a kresby Jana Hoška, oba jsou tvůrci filmu o české přírodě Planeta Česko.

V rámci výstavy také proběhlo několik akcí. Na otvírání výstavy na konci května mohli návštěvníci ochutnat kozí i kravské sýry Farmy U Stromovouse ze Světlé Hory-Staré Vody. Na konci června proběhla beseda s Mariánem Polákem „Nikdy nefilmujte zvířata“. V létě byly připraveny soutěže pro účastníky akce Muzea Kosárna „Fajné léto“ nebo muziko-terapeutický večírek s nejrůznějšími exotickými hudebními nástroji. Na podzim jsme promítli film Planeta Česko a rozloučili jsme se výrobou dýňových strašidel a podzimních dráčků.

Leták ke stažení je zde.

Projekt byl podpořen z rozpočtu Moravskoslezského kraje, podpořili jej Lesy České republiky a Obec Karlovice. Děkujeme. Za možnost spolupracovat děkujeme také Muzeu Bruntál (muzeum Kosárna).

Pro ty, kteří nestihli výstavu letos navštívit, máme dobrou zprávu. Výstava Jeseníky všemi smysly bude doplněna a otevřena znovu příští rok! Těšíme se na vás.

Za všechny tvůrce a pomocníky Kateřina Kočí

Mohlo by Vás zajímat: